Hall of Fame

index | schedule | statistics | results | team info | instruction | contact

League championships

2001 (Spring)
Paul Winters/Will Taylor 1st Place: Doubles (3A)
2006
Women's Team GSHL 4A Champions
2007
Women's Team GSHL 4A Champions
2008
Women's Team GSHL 4A Champions
2010
Women's Team GSHL 4A Co-Champions
2011
Women's Team GSHL 4A Co-Champions
2012
Women's Team GSHL 4A Champions
2013
Women's Team GSHL 4A Champions
2014
Women's Team GSHL 4A Champions
2015
Women's Team GSHL 4A Champions
2015
Men's Team GSHL 4A Champions
2017
Men's Team GSHL 4A Champions

District championships

2001 (Spring)
Paul Winters/Will Taylor 1st Place: Doubles (3A)
2001 (Fall)
Will Taylor/Cory Taylor 2nd Place: Doubles (4A)
2002
Women's Team 1st Place
2002
Kerstyn Dolack 1st Place: Singles (4A)
2002
Meredith Berthot/Chadae Fox 3rd Place: Doubles (4A)
2003
Women's Team 1st Place
2003
Kerstyn Dolack 2nd Place: Singles
2002
Sarah Yamin/Miriam Pawlik 2nd Place: Doubles
2003
Cory Taylor 2nd Place: Singles
2004
Women's Team 1st Place
2005
Women's Team 1st Place
2005
Heather Daniels/Abby Olbrich 1st Place: Doubles
2006
Women's Team 1st Place
2006
Abby Olbrich/Sarah Click 1st Place: Doubles
2006
Heather Daniels/Catherine Cloakey 2nd Place: Doubles
2006
Carly Daniels 4th Place: Singles
2007
Women's Team 1st Place
2007
Abby Olbrich/Sarah Click 1st Place: Doubles
2007
Heather Daniels/Catherine Cloakey 2nd Place: Doubles
2007
Marley Hughes 4th Place: Singles
2007
Zach Lyons 3rd Place: Singles
2007
Sam Bradley-Kelly/Craig Johnson 3rd Place: Doubles
2008
Women's Team 1st Place
2008
Abby Olbrich 1st Place: Singles
2008
Marley Hughes/Carly Wagner 1st Place: Doubles
2008
Brittany Ellingsen 2nd Place: Singles
2008
Kent Andreasen 1st Place: Singles
2008
Zach Lyons 3rd Place: Singles
2008
Nigel Lyons/Bryce Church 3rd Place: Doubles
2009
Women's Team 1st Place
2009
Brittany Ellingsen 1st Place: Singles
2009
Marley Hughes/Anna Romanovsky 2nd Place: Doubles
2009
Kent Andreasen 1st Place: Singles
2009
Nigel Lyons/Lukas Kleinman 3rd Place: Doubles
2009
Chris Erkkila 3rd Place: Singles
2010
Women's Team 1st Place
2010
Brittany Ellingsen 1st Place: Singles
2010
Anna Romanovsky 3rd Place: Singles
2010
Sonya Hampton/Kristina Metz 4th Place: Doubles
2010
Kent Andreasen 2nd Place: Singles
2010
Nigel Lyons/Lukas Kleinman 3rd Place: Doubles
2010
Chris Erkkila 3rd Place: Singles
2011
Kent Andreasen 1st Place: Singles
2011
Women's Team 1st Place
2011
B. Ellingsen/A. Romanovsky 1st Place: Doubles
2011
Kristina Metz/Tara Carrie 2nd Place: Doubles
2011
Sonya Hampton 4th Place: Singles
2011
Matt Fleishauer/Nathen Wooden 3rd Place: Doubles
2011
Kent Andreasen 1st Place: Singles
2012
Women's Team 1st Place
2012
Kristina Metz/Tara Carrie 1st Place: Doubles
2012
Sammi Hampton 1st Place: Singles
22012
Geo Cloakey/Rudy Ostergard 3rd Place: Doubles
2013
Women's Team 1st Place Team
2013
Sammi Hampton 1st Place Singles
2013
Kristina Metz/Macy Ballew 2nd Place Doubles
2013
Alex Sheppert/Hung Truong 3rd Place: Doubles
2013
Isaac Ballew 3rd Place: Singles
2014
Women's Team 1st Place Team
2014
Sammi Hampton 1st Place: Singles
2014
Olivia Coale/Darby Tinker 3rd Place: Doubles
2014
Andrew Kabacy 2nd Place: Singles
2015
Women's Team 1st Place Team
2015
Sammi Hampton 1st Place: 4th straight Year
2015
Macy Ballew/Katherine Metz 3rd Place: Top 3 State Team
2015
Andrew Kabacy 1st Place:Singles (onlyGSHLplayertostate)
2016
Chris Sheppert/Joey Gaylor 2nd place: Doubles(Doubles team of year)
2016
Andrew Kabacy 1st Place: Singles
2016
MEN'S TEAM 1ST DISTRICT TITLE SCHOOL HISTORY
2017
Andrew Kabacy 1st Place: Singles (Player of year)
2017
Chris Sheppert/Joey Gaylor 2nd Place: Doubles (Doubles team of year)
2017
MEN'S TEAM 2ND DISTRICT TITLE SCHOOL HISTORY
2018
Jonathan Hutley 1st Place: District Champ
2018
Joey Gaylor/Sean Wilcox 3rd Place: Doubles

Regional championships

2002
Will Taylor/Cory Taylor 5th Place: Doubles (4A)
2002
Kerstyn Dolack 2nd Place: Singles (4A)
2003
Kerstyn Dolack 7th Place: Singles (4A)
2006
Abby Olbrich/Sarah Click 3rd Place: Doubles (4A)
2010
Kent Andreasen 2nd Place: Singles (4A)
2011
Kent Andreasen 2nd Place: Singles (4A)
2011
Metz/Carrie 4th Place: Doubles (4A)
2011
Ellingsen/Romanovsky 5th Place: Doubles (4A)
2012
Kristina Metz/Tara Carrie 7th Place: Doubles (4A)
2012
Sammi Hampton 1st Place: Singles (4A)
2013
WOMEN'S TEAM REGIONAL CHAMPS
2013
Sammi Hampton 1st Place: Singles (4A)
2013
Kristina Metz/Macy Ballew 5th Place Doubles (4A)
2014
Sammi Hampton 1st Place: Singles (4A)
2014
Olivia Coale/Darby Tinker 7th Place Doubles (4A)
2016
Chris Sheppert/Joey Gaylor 7th Place Doubles (4A)
2016
Andrew Kabacy Regional Champ Singles (4A)
2016
MEN'S TEAM 2nd Place West Central District Team
2017
Andrew Kabacy Regional Champ Singles (4A)
2017
Chris Sheppert/Joey Gaylor 5th Place Doubles (4A)
2017
MEN'S TEAM 2nd Place West Central District Team
2018
Jonathan Hutley 3rd Place Singles
2018
Joey Gaylor/Sean Wilcox 6th Place Doubles
2018
MEN'S TEAM 4th Place West Central District Team

State championships

2000
Kevin Buckley/Will Taylor 7th Place: Doubles (3A)
2000
Paul Winters  
2000
Boys Team 4th Place (3A)
2001
Paul Winters/Will Taylor 4th Place: Doubles (3A)
2001
Boys Team 6th Place (3A)
2002
Kerstyn Dolack  
2002
Will Taylor/Cory Taylor 7/8th Place: Doubles (4A)
2003
Kerstyn Dolack 7/8th Place: Doubles (4A)
2006
Abby Olbrich/Sarah Click 7/8th Place: Doubles (4A) 
2006
Boys Team Academic State Champions
2007
Abby Olbrich/Sarah Click 4th Place: Doubles (4A)
2007
Girls Team 3rd Place (4A)
2008
Kent Andreasen 7th place(4A)
2008
Boys Team 3rd Place (4A)
2009
Kent Andreasen 2nd Place: Singles (4A)
2009
Boys Team 7th Place (4A)
2010
Kent Andreasen 4th Place: Singles (4A)
2010
Boys Team 5th Place (4A)
2011
Boys Team Academic State Champions (4A)
2011
Kent Andreasen 2nd Place: Singles (4A)
2011
B. Ellingsen/A. Romanovsky Doubles State Champions (4A)
2011
Girl's Team 2nd Place (4A)
2012
Girl's Team 2nd Place (4A)
2012
Sammi Hampton Singles State champion (4A)
2013
GIRL'S TEAM STATE CHAMPS TEAM STATE CHAMPS (4A)
2013
Sammi Hampton Singles State champion (4A)
2013
Kristina Metz/Macy Ballew 4th Place Doubles (4A)
2014
GIRL'S TEAM 4th Place Overall (4A)
2014
Sammi Hampton Singles State champion (4A)
2015
GIRLS'S TEAM 2nd Place (4A)
2015
Sammi Hampton Singles State champion (4A) 4th Time
2017
Andrew Kabacy Singles State champion (4A):1ST MEN'S SKYVIEW STATE SINGLES CHAMPION
2017
MEN'S TEAM STATE CHAMPS TEAM STATE CHAMPION(4A)2016-2017
1st STATE TEAM TITLE EVER FOR MEN
2018
Chris Sheppert/Joey Gaylor
6th Place Doubles (4A)
2018
Andrew Kabacy:
BACK TO BACK!
Singles State champion (4A): 2ND MEN'S SKYVIEW STATE SINGLES CHAMPION
2018
MEN'S TEAM STATE CHAMPS: BACK TO BACK!
TEAM STATE CHAMPION(4A)2017-2018
2ND STATE TEAM TITLE EVER FOR MEN
     

Men's All-League

2003
Cory Taylor (Singles 1st Team)
2003
Daniel Crespo/Christian Wirtz (Doubles 2nd Team)
2004
Cory Taylor (Singles 1st Team)
2006
Sam Bradley-Kelly/Alex Bartlett (Doubles 2nd Team)
2007
Zach Lyons (Singles 1st Team)
2007
Sam Bradley-Kelly/Craig Johnson (Doubles 2nd Team)
2007
Chris Erkkila/Bryce Church (Doubles 2nd Team)
2008
Kent Andreasen (Player of the Year)
2008
Kent Andreasen (Singles 1st Team)
2008
Nigel Lyons/Bryce Church (Doubles 1st Team)
2008
Zach Lyons (Singles 2nd Team)
2008
Lukas Kleinman/Stuart Ostby (Doubles 2nd Team)
2009
Kent Andreasen (Player of the Year)
2009

Lukas Kleinman/Nigel Lyons (Doubles 1st Team)

2009

Chris Erkkila (Singles 2nd Team)

2009

Daniel Harris/Ryan Budnik (Doubles 2nd Team)

2010
Kent Andreasen (Player of the Year)
2010

Lukas Kleinman/Nigel Lyons (Doubles 1st Team)

2010

Ryan Budnik/Matt Fleischauer (Doubles 2nd Team)

2010

Daniel Harris/Tyler Peterson (Doubles Honorable Mention)

2010

Chris Erkkila (Singles Honorable Mention)

2011

Kent Andreasen (Singles 1ST TEAM)

2011

Max Smith (Singles Honorable Mention)

2011

MATT FLEISCHAUER/NATHEN WOODEN (DOUBLES 1ST TEAM)

2011
GEO CLOAKEY/MIKE JOHNSON (DOUBLES HONORABLE MENTION)
2011

KENT ANDREASEN (Player of the Year)

2012
MAX SMITH (SINGLES 1ST TEAM)
2012
JARED SCHNEIDER (SINGLES HONORABLE MENTION)
2012
GEO CLOAKEY/RUDY OSTERGARD (DOUBLES 1ST TEAM)
2013
ISAAC BALLEW SINGLES 1ST TEAM
2013
ALEX SHEPPERT/HUNG TRUONG (DOUBLES 1ST TEAM)
2013
ALEX OSLER/CHRISTIAN BICKMORE (DOUBLES 2ND TEAM)
2014
ANDREW KABACY (SINGLES 1ST TEAM)
2014
ALEX SHEPPERT (SINGLES 1ST TEAM)
2014
ALEX OSLER/CHRISTIAN BICKMORE (DOUBLES 1ST TEAM)
2014
ERIC HESTER (HONORABLE MENTION SINGLES)
2015
ANDREW KABACY: PLAYER OF THE YEAR
2015
ALEX OSLER/CHRISTIAN BICKMORE: DOUBLES TEAM OF THE YEAR
2015
SAM SACCO/CHRIS SHEPPERT: (DOUBLES 2ND TEAM)
2014
QUINN HANDLEY: (SINGLES 2ND TEAM)
2015
ENRIQUE ALQUICERA (SINGLES HONORABLE MENTION)
2016
Tyler Church (Singles Honorable mention)
2016
Jonathan Hutley (2nd team all league singles)
2016
Kevin Barth/Sean Wilcox (2nd team all league doubles)
2016
Andrew Kabacy: (1st team all league singles)
2016
Chris Sheppert/Joey Gaylor (doubles team of the year)
2017
Chris Sheppert/Joey Gaylor (doubles team of the year)
2017
Sean Wilcox/Jaxon Mills (2nd team all league doubles)
2017
Andrew Kabacy: (1st team all league singles)
2017
Jonathan Hutley (2nd team all league singles)
2017
Brandon Mukensnabl (honorable mention singles)
2018
Jonathan Hutley Singles Player of the Year
2018
Joey Gaylor/Sean Wilcox (1st team all league doubles)
2018
Jaxon Mills/Keagan O'leary (2nd team all league doubles)
2018
Ethan Smiley/Henry Liles (honorable mention doubles)
2019
Jonathan Hutley (1st team all league singles)
2019
Brandon Mukensnabl (2nd team all league singles)
2019
Keagan O'leary/Henry Liles (2nd team all league doubles)

Men's Team Captain

2001 (Spring)
Paul Winters
2001 (Fall)
Will Taylor
2002
Cory Taylor
2003
Cory Taylor
2004
Cory Taylor
2005
Carl Leonhardt
2006
Chris Wyszynski
2007
Zach Lyons
2008
Zach Lyons
2009
Kent Andreasen and Nigel Lyons
2010
Nigel Lyons
2011
Matt Fleischauer
2012
Max Smith/Jared Schneider
2013
ALEX SHEPPERT
2014
Kamyar Abtin and Alex Sheppert
2015
Alex Osler and Sam Sacco
2016
Chris Sheppert and Andrew Kabacy
2017
Chris Sheppert and Andrew Kabacy
2018
Joey Gaylor and Jaxon Mills
2019
Keagan O'leary and Henry Liles

Men's Most Improved

2001 (Spring)
Brett Nelson
2001 (Fall)
Colby Slaughter
2002
James Lee
2003
James Lee
2004
Mike Jorgensen
2005
Craig Johnson
2006
Sam Bradley-Kelly
2007
Sam Bradley-Kelly
2008
Lukas Kleinman
2009
Lukas Kleinman
2010
Matt Fleischauer
2011
Rudy Ostergard/Jared Schneider
2012
Hung Truong
2013
ALEX SHEPPERT
2014
Kamyar Abtin and Alex Sheppert
2015
Alex Osler and Sam Sacco
2016
Joey Gaylor
2017
Brandon Mukensnabl/Jonathan Hutley
2018
Nathan Whitson (Varsity)
2018
Joey Gaylor and Jaxon Mills
2019
Brandon Mukensnabl and Nathan Whitson

Men's Most inspirational

2001 (Spring)
Paul Winters
2001 (Fall)
Brett Nelson
2002
Simon Cho
2003
Daniel Crespo/Christian Wirtz
2004
James Lee
2005
Chris Wyszynski
2006
Craig Johnson
2007
Craig Johnson
2008
Bryce Church
2009
Chris Erkkila
2010
Kent Andreasen and Lukas Kleinman
2011
Kent Andreasen
2012
Kammy Abtin
2013
Alex Sheppert
2014
Thomas Goodwin and Andrew Kabacy
2015
Alex Osler and Sam Sacco
2016
Tyler Church
2017
Tyler Church/Joey Gaylor
2018
Jonathan Hutley (Varsity)
2018
Nick Guisti (JV team)
2019
Jonathan Hutley and Ethan Smiley

Best sportsmanship and attitude

2001 (Spring)
Vit Kraushaar
2001 (Fall)
Merged with 'Most Inspirational'

Mens's Varsity Rookie of the Year

2004
Chris Wyszynski
2005
Zach Lyons
2006
Bryce Church
2007
Chris Erkkila
2008
Kent Andreasen
2009
Daniel Harris
2010
Andrew Wilmington
2011
Mike Johnson
2012
Alex Sheppert
2013
ALEX SHEPPERT
2014
CHRISTOPHER SHEPPERT
2015
Alex Osler and Sam Sacco
2016
Joey Gaylor
2017
Brandon Mukensnabl
2018
Keagan O'leary
2019
John Koprek

Men's JV and C Rookie of the Year

2004
Sam Bradley-Kelly
2005
Billy Witherspoon/Zach Groher
2006
Matt Mullen
2007
Jack Cabanatuan
2008
Andrew Wilmington/Daniel Harris
2009
Nate Wooden
2010
Max Smith and Ryan Skordahl
2011
Will Wodrich
2012
Enrique Alquicira
2013
Alex Sheppert
2014
Jacob Neil
2015
Alex Osler and Sam Sacco
2016
Noah Mariotti
2017
Keagan O'leary (JV)
2017
John Koprek/Matthew Holmgren (C)
2018
Maxime Mitchell (JV)
2018
Tyler Davis (C)
2019
Tyler Davis (JV) and Sam Sheppert (C)

Womens All-League

2005
Heather Daniels/Abby Olbrich (Doubles 2nd Team)
2006
Abby Olbrich (Singles 1st Team)
2006
Sarah Click (Singles 2nd Team)
2006
Carly Wagner (Singles 2nd Team)
2006
Heather Daniels/Catherine Cloakey (Doubles 1st Team)
2007
Abby Olbrich/Sarah Click (Doubles 1st Team)
2007
Heather Daniels/Catherine Cloakey (Doubles 1st Team)
2007
Marley Hughes (Singles 1st Team)
2007
Carly Wagner (Singles Honorable Mention)
2008
Abby Olbrich (Player of the Year)
2008
Abby Olbrich (Singles 1st Team)
2008
Brittany Ellingsen (Singles 1st Team)
2008
Marley Hughes/Carly Wagner (Doubles 1st Team)
2008
Michelle Cho /Dayle Powell (Doubles 2nd Team)
2009
Brittany Ellingsen (Singles 1st Team)
2009
Marley Hughes/Anna Romanovsky (Doubles 1st Team)
2009
Naseeb Bhangal/Tori Patton (Doubles 2nd Team)
2010
Brittany Ellingsen (Player of the Year)
2010
Sonya Hampton/Kristina Metz (Doubles 1st Team)
2010
Naseeb Bhangal/Amy Click (Doubles 2nd Team)
2010
Anna Romanovsky (Singles 2nd Team)
2010
Kelly Hobson/Tara Carrie (Doubles Honorable Mention)
2011
Brittany Ellingsen/Anna Romanovsky (Doubles 1st Team)
2011
Kristina Metz/Tara Carrie (Doubles 1st Team)
2011
Sonya Hampton (Singles 2nd Team)
2011
Caroline Marso (Singles Honorable Mention)
2011
Darby Tinker/Rayna Mathis (Doubles Honorable Mention)
2011
Brittany Ellingsen and Anna Romanovsky (Players of the Year)
2012
Sammi Hampton (Player of the Year and 1st Team all League Singles)
2012
Tara Carrie/Kristina Metz (Players of the Year Doubles)
2013
Kristina Metz/Macy Ballew (Players of the Year Doubles)
2012
Sammi Hampton (Player of Year and 1st team all singles)
2013
Olivia Coale/Addison Samander (1st team Doubles)
2013
Rayna Mathis (honorable mention singles)
2014
Every varsity player got an all league award:Sammi player of year/Katherine/Macy players of year doubles/Olivia Coale/Darby Tinker 1st team/Addison Samander/Sydney Miles 2nd team/Vanessa Vincent and Sarah Morgan honorable mention singles
2015
Every varsity player got an all league award:Sammi player of year/Katherine/Macy 1st team doubles/Olivia Coale/Addison 2nd team doubles/Karly Metz/Sydney Miles honorable mention doubles/Vanessa Vincent and Sarah Morgan 2nd team singles
2016
Vanessa Vincent/Sarah Morgan (1st team doubles) Karly Metz/Julianne Hutley (1st team doubles), Amy Schneider (2nd team singles), Megan Calverly/Marissa Bobaby (2nd team doubles)
2017
Amy Schneider 2nd team singles, Vanessa/Sarah 1st team doubles, Karly/Julianne 1st team doubles, Megan/Marissa 2nd team doubles
2018
Doubles team of Year Karly Metz/Anna Lu, Marissa Hunter 1st league singles, Juliane Hutley/Alneeda San 2nd team doubles
2019
Player of year: Leilani Gonzalez, Marissa Hunter 1st team singles, Alneeda San/Bekah Morgan 1st team dubs Anna Mottola/Sammy Nieda 2nd team, Camille Cupp/Mary Skorobogatva honor mention

Womens Team Captain

2002
Kerstyn Dolack
2003
Kerstyn Dolack
2004
Andrea Taylor
2005
Heather Daniels
2006
Abby Olbrich
2007
Abby Olbrich and Sarah Click
2008
Abby Olbrich
2009
Brittany Ellingsen and Marley Hughes
2010
Brittany Ellingsen
2011
Brittany Ellingsen and Anna Romanovsky
2012
Tara Carrie/Kristina Metz
2013
Kristina Metz/Rayna Mathis
2014
Sammi Hampton/Macy Ballew
2015
Addison Samander/Macy Ballew/Katherine Metz
2016
Vanessa Vincent/Sarah Morgan
2017
Sarah Morgan
2018
Karly Metz
2019
Anna Mottola/Sammy Nieda
   

Womens Most Improved

2002
Chadae Fox
2003
Sarah Yamin
2004
Whitni Friberg
2005
Erin Hessler
2006
Lauren Hobson
2007
Elaura Rifkin
2008
Carly Wagner and Marley Hughes
2009
Anna Romanovsky
2010
Tara Carrie
2011
Kristina Metz and Tara Carrie
2012
Rayna Mathis
2013
Macy Ballew/Katherine Metz
2014
Vanessa Vincent
2015
Sarah Morgan/Vanessa Vincent
2016
Julianne Hutley
2017
Sydney Steele
2018
Marissa Hunter/Eilish Wayrynen
2019
Camille Cupp

Womens Most inspirational

2002
Meredith Berthot
2003
Kerstyn Dolack
2004
Jessica Crouch
2005
Catherine Cloakey
2006
Sarah Click
2007
Catherine Cloakey
2008
Dayle Powell
2009
Kelly Hobson
2010
Anna Romanovsky
2011
Anna Romanovsky
2012
SAMMI HAMPTON
2013
SAMMI HAMPTON
2014
KATHERINE METZ
2015
SAMMI HAMPTON/SYDNEY MILES/OLIVIA COALE
2016
JASMINE LOCKEY
2017
AMY SCHNEIDER/JASMINE LOCKEY
2018
JULIANE HUTLEY
2019
LEILANI GONZALEZ/MARRISA HUNTER

Womens Varsity Rookie of the Year

2004
Heather Daniels
2005
Abby Olbrich
2006
Carly Daniels
2007
Marley Hughes
2008
Brittany Ellingsen
2009
Naseeb Bhangal
2010
Kristina Metz and Sonya Hampton
2011
Rayna Mathis
2012
OLIVIA COALE/MACY BALLEW
2013
MELIS GUROCAK
2014
SARAH MORGAN
2015
SAMMI HAMPTON/SYDNEY MILES/OLIVIA COALE
2016
AMY SCHNEIDER
2017
MARISSA HUNTER
2018
ALNEEDA SAN
2019
BEKAH MORGAN

Women's JV Rookie of the Year

2004
Catherine Cloakey and Sarah Click
2005
Carly Wagner
2006
Megan Stanley
2007
Catherine Goodwin (JV Player of Year)
2008
Anna Romanovsky
2009
Heather Borror
2010
Melani Ortiz
2011
Priya Kudva
2012
Addison Samander
2013
Vanessa Vincent
2014
Jaime Yu
2015
SAMMI HAMPTON/SYDNEY MILES/OLIVIA COALE
2016
ESTHER GERSHUN
2017
ANNA CROFT/CASSIE BEAN
2018
CAI YAN LEONG
2019
RILEY NEWTON/HALEY GREY